top of page

Društvo ustvarjalcev Taka Tuka je bilo ustanovljeno leta 2003 kot rezultat dolgoletnega dela z gluhimi in naglušnimi otroki in mladostniki na področju gledališke umetnosti. Ustanoviteljice društva smo že leta 1998 izpeljale prvi festival gluhih gledaliških skupin v Sloveniji, ter organizirale in izvajale izobraževanja na gledališkem področju za odrasle gluhe. Spoznanje, da uporaba gledaliških aktivnosti v vzgoji in izobraževanju zelo pripomore k razvoju gluhih otrok in mladostnikov, nas je vodilo k širitvi našega delovanja na celotno populacijo. Vse, ki v društvu vodimo aktivnosti, imamo dolgoletne izkušnje za delo z otroki s posebnimi potrebami, zato v naše delo vključujemo vse otroke in posebno pozornost namenjamo sprejemanju in spoznavanju drugačnosti. Naši programi so tesno povezani s pedagoškim gledališčem, vzgojo in izobraževanjem ter socialno integracijo, zato so namenjeni otrokom, mladostnikom, starostnikom, celim družinam, pedagoškim in svetovalnim delavcem.

 

Program dela našega  društva obsega :

-    gledališki skupini gluhih in naglušnih otrok in mladostnikov,

-    gledališke aktivnosti v vlogi socialne integracije,

-    gledališke delavnice za otroke in mladostnike,

-    tečaj znakovnega jezika za mladostnike,

-    dopoldansko varstvo otrok

-    ustvarjalne delavnice za otroke in

-    gledališko obarvane rojstne dni.

 

V šolah izvajamo delavnice po metodi Drama v vzgoji in izobraževanju, ki izhaja iz Anglije. Programi so prilagojeni starosti otrok, teme pa so različna socialna in moralna vprašanja. Zelo uspešni so programi za razrede v katere so vključeni učenci z motnjami vedenja ali učenci z motnjami avtističnega spektra.

Na Zavodu za šolstvo smo bili vključeni v področno delovno skupino za uprizoritveno umetnost-gledališče, ki je delovala znotraj razširjene medpredmetne skupine za kulturno vzgojo. Pripravljamo akcijski načrt za vključevanje kulturne vzgoje po celi izobraževalni vertikali.

 

Že več kot deset let organiziramo festival »Gledališče gledalce išče«, katerega namen je graditi most med gluhimi in slišečimi otroki in mladostniki. Pogoj za sodelovanje je predstava, ki jo lahko razumejo tako gluhi, kot slišeči. Na ogled festivala vsako leto pridejo otroci iz rednih ljubljanskih vrtcev in šol. Učiteljice pa to priložnost izkoristijo za pogovor o drugačnosti.

 

V Sloveniji smo edino društvo, ki se ukvarja z otroškim in mladinskim gluhim gledališčem in metodo Drama v vzgoji in izobraževanju. Zavedamo se, da je za kvalitetno delo pomembno stalno strokovno izobraževanje, zato smo povezani s številnimi sorodnimi organizacijami v tujini. Z njimi sodelujemo v različnih skupnih projektih: mladinske izmenjave, mednarodni gledališki festivali, konference, tečaji usposabljanja, seminarji, študijski obiski, prostovoljno delo in raziskovalni projekti.

Društvo ustvarjalcev Taka Tuka

Društvo ustvarjalcev TAKA TUKA

Vodnikova cesta 30, 1000 Ljubljana

 

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Štefanova ulica 5, 1000 Ljubljana

bottom of page