top of page

​Na najbolj enostavna vprašanja je pogosto najtežje dati odgovor. Zakaj mislimo, da je za otroke dobro, da gredo v gledališče? Študenti pedagoških študij npr. v svojih odgovorih na to vprašanje omenjajo vzgojo, dvig kulturne zavesti, osvajanje »pravih« vrednot in pozitivnih modelov medsebojnih odnosov, razvoj kreativnosti, včasih tudi učenje, nekoliko redkeje zabavo. Podobno odgovore dobimo tudi v knjigah, člankih in izobraževalnih načrtih.
Kaj lahko gledališče v vsej svoji raznolikost ponudi otrokom? Kaj si o tem mislijo otroci? Kako in v kolikšni meri se mnenje otroka o predstavi razlikuje od mnenja odraslega? Koliko se njihovo doživljanje predstave razlikuje o tistega, kar ustvarjalci predstave pričakujejo (in velikokrat tudi verjamejo), da so otroci dojeli? Kaj od tega zares vemo in kaj zgolj mislimo, da vemo?
Lahko predstava nagovori otroka tako, da začne verjeti v dobro, v toleranco, v sprejemanje drugačnosti? Lahko gledališče odvrne otroke od vrtanja po nosu, laganja, pretepov na igrišču ali jemanja drog? Lahko pomaga, da se lažje nauči matematike? Da se prej nauči branja? Lahko predstava sooči otroka s strahovi in – ali to sploh sme? Mu lahko pokaže temnejšo plat realnosti in – ali to sploh sme? Kaj pomeni vzgoja s pomočjo umetnosti? Kakšna bi ta umetnost sploh morala biti, da bi na otroke vplivala na ta način?
Takšna vprašanja nimajo enoznačnih odgovorov, temveč spodbujajo k  razmisleku. S pomočjo malo teorije, raziskav in primerov gledališke prakse bo predavateljica skušala predstaviti kompleksnost nekaterih navedenih vprašanj in ponuditi vsaj kakšen odgovor.

dr. IVA GRUIĆ, Hrvaška

Kaj gledališče zmore?

ZORAN MILIVOJEVIĆ, Srbija

Gledališki mikrokozmos - med iskrenostjo in manipulacijo

Smo družbena, zgodovinska, intelektualna in čustvena bitja. Dramska umetnost raziskuje stanje človeka in preko domišljije oživlja celoten spekter človeških izkušenj. Z združevanjem misli in čutov lahko v gledališču in drami razvijemo čutno razumevanje nas samih in sveta, ki nas obdaja. V tem procesu razvijamo sposobnost sočustvovanja z drugimi, brez katerega bi naši odnosi postali površinski in brez pomena. S čutečim razmišljanjem in razmišljajočim čustvovanjem lahko aktiviramo vse svoje poteciale in ustvarimo bolj človeške vrednote. 

CHRIS COOPER, Velika Britanija

Razmišljati čuteče, čutiti razmišljujoče

Gledališče lahko otroku pomaga reševati ali vsaj lajšati marsikakšen problem, vendar pa se pri tem postavlja vprašanje etike. V kolikšni meri lahko soočamo otroka z neprijetnimi situacijami življenja, četudi te potekajo v kontroliranem okolju »gledališkega laboratorija«? Smo sploh usposobljeni, da se »igramo« z otrokovimi čustvi? Kako potem obravnavati določeno temo, ne da bi prizadeli otroka? Kako ga zaščititi in kako zaščititi sebe? Kako pridobiti popolno zaupanje otroka in kako lahko to vpliva na naš odnos do njega? Kje so meje med iskanjem iskrenosti in manipulacijo otroka? 

MAJA GAL ŠTROMAR, Slovenija

Čustvo/e-motion = igralčevo gorivo

Kaj je čustvo, kako se v igralski kreaciji dokopljemo do njega, kako ga vedno znova prikličemo, ustvarjamo, poustvarjamo? Ali je lahko igralec sploh še prepričljiv brez vstopa v čustveno mavrico? Se mu s pomočjo tehnik in metod lahko izognemo? Je res gonilo vsega ali morda celo ovira na poti ustvarjanja gledališkega lika? Je torej spodbuda, vzvod ali nadležna cokla, ki se je ne moreš otresti, ko zavesa pade? Kaj se zgodi, če igralec odrska čustvena stanja prinaša domov ali jih vnaša v privatne odnose? Kdo bo koga prelisičil, igralec čustvo ali čustvo igralca? Kaj pa publika? 
Kratko predavanje polno vprašanj.

META PETRIČ PUKLAVEC, Slovenija

Ko čustva spregovorijo

Razred, poln učencev predstavlja skupaj z učiteljem poligon čustev, ki usmerja dinamiko razreda, in to v vsakem trenutku dneva. Kako se kot učitelji odgovorno in ustrezno odzovemo na izbruhe jeze, ljubosumnosti, užaljenosti, ... ter vsak trenutek izkoristimo za učenje, razumevanje in izražanje sebe in drugih. Kako omogočimo otrokom čim bolj pozitivno naravnano okolje, kjer lahko vsak pove, kako se počuti in zakaj se tako počuti.
Eno izmed najbolj pogostih čustev otrok/mladostnikov je jeza. Govorili bomo o njenih številnih vzgibih in ozadjih. Kaj o jezi znajo povedati otroci,  kaj jim pove klinični psiholog, kaj  ta povem staršem in učiteljem in kako jezo v praksi »dresiramo« v ambulanti in zunaj nje? Predavanje Mete Petrič Puklavec skuša predstaviti različne teorije in terapevtske pristope in odgovoriti na vprašanje, kdaj so otroci motivirani za učenje novih oblik izražanja čustev in kateri pogoji morajo biti prisotni.


Predavanje dr. Zorana Milivojevića nam bo skušalo podati vsaj nekaj odgovorov na ta vprašanja in nas popeljalo v svet otrokovega čustvenega dojemanja sveta, ki ga ustvarjamo v mikrokozmosu gledališke umetnosti.

Društvo ustvarjalcev TAKA TUKA

Vodnikova cesta 30, 1000 Ljubljana

 

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Štefanova ulica 5, 1000 Ljubljana

bottom of page