top of page

Podiplomski študijski program - Pomoč z umetnostjo in podiplomski študijski program v pripravi - Dramska pedagogike

Alenka Vidrih
 

V obeh študijskih programih gre za tesno povezovanje umetnosti z drugimi področji človekovega življenja in delovanja. Ustvarjalni proces, ki izvira iz umetnosti, omenjena programa vključujeta v druge socialne procese.

 

Študij Pomoči z umetnostjo (Umetnostna terapija), ki je v preteklih letih že potekal, se k študentom vrača prenovljen, Dramska pedagogika pa je kot študij v pripravi, je povsem nova pridobitev Pedagoške fakultete.

 

Oba programa izhajata iz prepoznanih potreb različnih socialnih okolij in njihovih potreb in ciljev. 

 

Program Pomoči z umetnostjo tako izhaja iz potreb na področju specialne pedagogike-defektologije, socialne pedagogike, vzgojnega in terapevtskega dela v vrtcih, šolah, bolnišnicah, centrih za rehabilitacijo, svetovalnih centrih, pre-vzgojnih zavodih in ostalih ustanovah, kjer so sodobni terapevtski programi vse bolj samoumevno pričakovani. Vključujejo oblike pomoči z umetnostjo kot podpirajoče ali samostojne oblike pomoči (terapije). V razvojnem in terapevtskem delu postaja vse bolj pomembno spodbujanje procesa samoaktualizacije, ki učinkovito poteka prav skozi umetnostne ustvarjalne dejavnosti. 

 

Program Dramske pedagogike je ožje osredotočen na uporabo dramskih orodij in sredstev izražanja v šolskem okolju. Aktivira ustvarjalni potencial v razredu ter uporablja univerzalni jezik umetnosti za učinkovito povezovanje raznolikosti udeležencev. Igra kot gibalo dramske akcije omogoča bolj celostno (enakovredno nagovarja socialno, čustveno, telesno, duhovno inteligenco) obravnavo vzgojnih in učnih vsebin in pozitivno učinkuje na razvoj znanja vseh udeleženih, obenem pa naravno vzpodbuja medpredmetno povezovanje. Študijski program temeljito povečuje učiteljevo suverenost v ustvarjalnosti, s čimer pedagoški proces postaja tudi vse bolj ustvarjalni proces.

 

Magistrska študija omogočata sistematični razvoj omenjenih vrst pomoči in pristopov, ki marsikje že potekajo, vendar so ti odvisni od osebne zavzetosti in samoizobraževanja posameznikov ter osveščenosti vodstev posameznih institucij.

 

Ključne besede: umetnost v različnih socialnih okoljih, ustvarjalni potencial, celostno izražanje

Društvo ustvarjalcev TAKA TUKA

Vodnikova cesta 30, 1000 Ljubljana

 

Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Štefanova ulica 5, 1000 Ljubljana

bottom of page