
takatuka & prijatelji
TAKA TUKA
Društvo ustvarjalcev Taka Tuka je bilo ustanovljeno leta 2003 kot rezultat dolgoletnega dela z gluhimi in naglušnimi otroki in mladostniki na področju gledališke umetnosti. Ustanoviteljice društva smo že leta 1998 organizirale prvi festival gluhih gledaliških skupin v Sloveniji, ter organizirale in izvajale izobraževanja na gledališkem področju za odrasle gluhe. Spoznanje, da uporaba gledaliških aktivnosti v vzgoji in izobraževanju zelo pripomore k razvoju gluhih otrok in mladostnikov, nas je vodilo k širitvi našega delovanja na celotno populacijo.

Najprej smo delovali v okviru Zavoda za gluhe in naglušne Ljubljana in Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Zaradi razširitve dela smo leta 2003 ustanovili društvo ustvarjalcev Taka Tuka. Sodelujemo z drugimi slovenskimi organizacijami, kot so Društvo gluhih Ljubljana, Zveza Sonček, Dramska šola Barice Blenkuš, Plesna šola Ples Plus, Hiša otrok in umetnosti in Zavod za usposabljanje invalidne mladine Kamnik. Poleg domačih sodelujemo tudi z mnogimi mednarodnimi organizacijami.
Dejavnosti temeljijo na ustvarjalnosti in izzivih, ki so pomemben prispevek k razvoju in izobrazbi mladih. V okviru društva se izvajajo gledališke, plesne in likovne ustvarjalne delavnice za otroke, mlade in odrasle, gledališka skupina gluhih in naglušnih otrok in mladostnikov, dramska aktivnost v vlogi socialne integracije, seminarji za učitelje, mentorje in strokovnjake, ki delajo z otroci s posebnimi potrebami, tečaji znakovnega jezika, varstvo otrok, rojstnodnevne zabave, delavnice po metodi gledališke pedagogike - Drama in Education, mladinske izmenjave, organizacija festivalov in mednarodne konference dramske pedagogike.
Get Ahead

Namen aktualnega projekta Get Ahead, ki poteka pod okriljem programa Mladi v akciji, je izboljšati možnosti mladih gluhih za družbene dejavnosti v slišeči skupnosti in spodbujati dialog, izmenjavo in mednarodno sodelovanje mladih, z namenom razvoja podjetniških veščin.
V projektu sta gledališče in drama rdeči niti povezovanja gluhega in slišečega sveta ter medkulturnega dialoga. S svojo pestro izrazno paleto spodbujata mlade k aktivnem razmišljanju o določeni temi, jim omogočata, da si delijo znanja, razmišljanja in ideje, ter širita njihovo znanje in sposobnosti.

Novice..

Guanajuato, Valenciana, Mexico
August, 2013
Del avgusta smo preživeli na dvotedenski izmenjavi v Mehiki pod okriljem odličnega učitelja Sigfrida
Aguilarja, ki nas bo gostil v svoji mednarodni šoli pantomime v Valenciani, Guanajuato. Pripravljali smo uprizoritev mehiške
zgodbe Erandini kiti.
Gluhi v Sloveniji uporabljajo enoročno abecedo. S skupino mladih gluhih z Zavoda za gluhe in naglušne Ljubljana smo naredili igro Spomin z motivi abecede gluhih.
KREATIVNO UČENJE
4. konferenca gledališke pedagogike
20. - 23. MAREC 2014, LJUBLJANSKI GRAD
Društvo ustvarjalcev Taka Tuka v sodelovanju z Javnim skladom RS za kulturne dejavnosti razpisuje že 4. mednarodno konferenco gledališke pedagogike, ki bo potekala od 20. do 23. marca 2014 v Ljubljani.
Osnovni namen konference je izmenjati izkušnje, znanja in primere dobre prakse s področja gledališča v izobraževanju.
Priznani strokovnjaki iz Slovenije in tujine bodo s predavanji in praktičnimi prikazi predstavili pomen in prednosti različnih metod te stroke.
Oblikovali smo jo
na delavnicah
grafičnega
oblikovanja
s Tomom
Zajcem.
